Podjetnikmet

Razglasitev inovativnega kmeta 2023 – Podjetnikmet

Razglasitev inovativnega kmeta 2023

Deli

Z inovativnostjo si tlakujejo karierno pot

Napetost v novem centru podjetja Sip v Šempetru je bila že skoraj na vrelišču, ko je za vsemi slavnostnimi govorniki prireditve končno pred mikrofon stopil Gregor Slavec, inovativni mladi kmet (IMK) leta 2021, da razglasi zmagovalca. »Vsi letošnji kandidati iščejo nove poti, postavljajo nove smernice. Nagradimo predanost, zagnanost, delo v družini, iskrice v očeh, polne načrtov za prihodnost. To je tisto, kar nas je prepričalo, da za inovativnega mladega kmeta 2023 razglasimo Antona Grobelnika.«

V sijajno dizajnirani dvorani podjetja Sip se je razlegel bučen aplavz, pa ne zgolj zato, ker je prestižno imenovanje šlo v domače roke priljubljenega Savinjčana Tonija Grobelnika. Upam si trditi, da bi bil aplavz enako prepričljiv, tudi če bi ta eminentna nagrada šla v roke katerega od preostalih petih letošnjih kandidatov. Prav vsak od njih je namreč svojo zgodbo, s katero se je uvrstil med finaliste, zgradil z obilico dobre volje, pozitivne energije, popolne predanosti in tudi s kančkom nore drznosti.

»Hvala za ta naziv. To je potrditev, da sva kmetija in jaz na pravi poti,« so bile prve besede mladega prevzemnika že zdaj zelo uspešne kmetije v Galiciji pri Žalcu, potem ko je prevzel nagrado iz rok predsednice države. »Star pregovor pravi, da več glav več ve, jaz pa pravim, da več pridnih rok na kmetiji več naredi. Zato se zahvaljujem vsem mojim domačim, družini, prijateljem in sosedom, ki mi večkrat priskočijo na pomoč, da je delo hitreje in učinkoviteje opravljeno. Hvala strokovni komisiji in vsem, ki ste glasovali zame ter v meni in mojih izdelkih prepoznali inovativnost.«

Letošnje razglasitve sta se udeležila tudi Franc Bogovič, evropski poslanec, in Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije.

Mladi podirajo stereotipe

Prireditev IMK sta leta 2007 z namenom promocije kmetijstva kot perspektivnega poklica začeli Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine. »Izbor vsakič znova dokazuje, kaj vse je mogoče doseči, če posameznik verjame vase in v vizijo svoje kmetije, ter kaj vse lahko zgradi, če ima pogum, voljo in vztrajnost. Čeprav sta letošnji izbor zaznamovali serija naravnih nesreč in serija neracionalnih odločitev naših odločevalcev, ki nam otežujejo kmetovanje in jih vedno manj razumemo, lahko upravičeno rečemo, da se velikokrat počutimo inovatorji, že če nam uspe ohraniti naše kmetije,« je v pozdravnem nagovoru izpostavila Anja Kastelic, predsednica ZSPM.»Kljub temu je ta izbor potekal tudi v času, ko smo kot družba za določen čas pozabili na vse meje, prepričanja in delitve. Traktor ni bil več nepotreben strošek, ampak težko pričakovana pomoč. Postali smo solidarna skupnost.«

Poudarila je še, da prav inovativni mladi kmetje s svojo drugačno miselno naravnanostjo in dejavnostjo predstavljajo nove prakse in dokazujejo, da imamo v državi še ogromno razvojno sposobnih kmetij. In veliko mladih, ki na ta način podirajo stereotipe o kmetijstvu, mu dajejo nov zagon in ga dvigajo na višjo raven.

IMK predstavlja izbor perspektivnih mladih kmetov z inovativnimi zamislimi na področjih kmetijstva, gozdarstva in ribištva. Cilji izbora so spodbujanje inovativnosti mladih kmetov, spodbujanje prenosa znanja in promocija nagrajenca.

Izbor je dvostopenjski. Vse kandidature pregleda komisija in izbere šest najboljših. Obišče jih na terenu in oceni. Ta ocena predstavlja 70-odstotni delež končne ocene. Preostalih 30 odstotkov prispeva spletno glasovanje.

Kaj šteje? Marljivost, hrabrost, predanost, vztrajnost, odločnost, pamet, podjetnost in ustvarjalnost.

Se izplača!

»Vsi, ki vidite svojo poslovno priložnost v kmetijstvu, ste več kot korak pred drugimi. Vaše ideje so dokaz, da ste žlahtno nasprotje frazi, da se v kmetijstvu itak nič ne izplača,« je mladim kmetom priznal Roman Žveglič, predsednik KGZS.

»Živimo v času, ko je neizprosen pritisk na znižanje odkupnih cen kmetijskih pridelkov in izdelkov. V takih okoliščinah se marsikdo vpraša, kako si s kmetovanjem zagotoviti dohodek, da bi imel primerljiv življenjski standard kot drugi v službi. Na to vprašanje imate odgovor vi, inovativni mladi kmetje. Z inovativnimi rešitvami, primerno predstavitvijo, iskreno prepričljivostjo je mogoče pridobiti kupce, ki bodo posegali po vaših izdelkih in bodo zanje pripravljeni odšteti tudi kak cent več.«

Žveglič je mlade kmete pozval, da tudi če imajo vsak svojo individualno zgodbo, naj stopijo skupaj, ker politika v zadnjem obdobju vse manj upošteva kmetijsko stroko. »Ker ste prepoznani v svojem okolju in širše, je prav, da o tem povzdignete glas, ker se odloča tudi o vaši prihodnosti.«

O kmetih s kmeti

Da se lahko odločitve o kmetih sprejemajo samo skupaj s kmeti, je prepričana tudi Nataša Pirc Musar, predsednica države: »Dialog s kmeti mora biti vedno spoštljiv. Ukrepi na področju kmetijstva morajo biti dobro premišljeni, upoštevati morajo okoljske in naravovarstvene vidike, biti morajo zdravorazumski, upoštevati posebnosti obdelovalnih in drugih kmetijskih površin. Ključna je vloga kmeta pri določanju ukrepov in sprejemanju politik. Ta dialog naj bo v spoštljivem odnosu do vseh sodelujočih in naj v ključnih trenutkih pokaže sposobnost sprejemanja kompromisov v dobro vseh.«

»Mladi kmetje igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju hrane za prihodnost, ohranjanju okolja in trajnostnem razvoju podeželskih skupnosti.«
Klara Otoničar, vodja projekta IMK 2023 pri KGZS

»Biti kmet ni samo poklic, je poslanstvo, ki od človeka zahteva popolno predanost in pomoč ter razumevanje bližnjih.«
Mateja Kopar, predsednica komisije za izbor IMK 2023

Tudi predsednica se zaveda, da brez kakovostnega kmetijstva ne bo kakovostne hrane. »Najti moramo načine, kako več pridelati doma, da bomo manj odvisni od uvoza in ekonomskih pretresov, da bomo to zmogli in znali doseči v spremenjenih vremenskih razmerah.«

Toni Grobelnik je diplomirani inženir živinoreje, ki v svojih hlevih redi med drugim pasmi angus in wagyu. V njegovi dopolnilni predelovalni dejavnosti nastajajo suhomesnati izdelki, ki pomembno prekašajo lokalno in trgovinsko ponudbo. Prestižnega naziva so se s Tonijem razveselili tudi njegova Tamara ter sinova Nace in Filip.

Pohvalila je izbor IMK. Ta »javnost navdihuje z domiselnimi inovativnimi zgodbami, ki dokazujejo, da se vsaka sprememba začne v nas, naših srcih, razmišljanju in dejanjih«. Vsem kmetom se je zahvalila, da vztrajajo ter s svojo pridelavo in prirejo ohranjajo številne slovenske kmetije. »S tem ohranjate značilno družbeno krajino, omogočate razvoj butičnega sonaravnega turizma ter zagotavljate dragocene zaposlitve na slovenskem podeželju.«

Prijetna in navdihujoča prireditev se je ob nagovoru gostiteljev, predstavnikov podjetja Sip in toplega oktobrskega večera nadaljevala v natanko tako sproščenem, prijateljskem in pozitivnem vzdušju, v kakršnem so se nekdanji IMK in letošnji kandidati družili skupaj z obiskovalci že od poznega popoldneva. In še ta zanimivost. Zakusko so gostitelji pripravili iz vrhunskih izdelkov in pridelkov, ki so jih prispevali dozdajšnji inovativni mladi kmetje. Boljšo popotnico bi si težko želeli.

zadnji prispevki