Podjetnikmet

Na poti v digitalno prihodnost gozdarstva – Podjetnikmet

Na poti v digitalno prihodnost gozdarstva

Deli

Z naprednimi digitalnimi orodji in tehnologijo želijo doseči napredek v nadzoru in pri odločanju o prihodnjem gospodarjenju z gozdovi.
Foto: arhiv ZSPM

Na Biotehniški fakulteti so bili konec septembra 39. gozdarski študijski dnevi na temo uporabe modelov in digitalnih orodij v gozdarstvu. Udeležencem so poleg tega predstavili tudi projekt eGozdarstvo, ki se izvaja pod okriljem Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) in je sofinanciran s strani EU. Dogodka se je udeležilo 17 domačih in tujih strokovnjakov, ki so predstavili izkušnje ter aktualne izzive na področju uporabe modelov in digitalnih orodij pri upravljanju gozdov v Sloveniji in tujini.

V okviru naložbe Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva, sodelujejo Zavod za gozdove Slovenije (ZGS), Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in Gozdarski institut Slovenije (GIS). Ta naložba zajema predvsem digitalizacijo javne gospodarske službe ter njenih ključnih storitev, kot so gozdne inventure, monitoringi in gozdnogospodarsko načrtovanje. Modernizacija pa bi podprla tudi izvajanje načrtovanih ukrepov, nadzorovanje rabe gozdarskih virov, spremembe in preverjanje zdravstvenega stanja gozdov. Bistvene točke projekta eGozdarstvo so institucije predstavile na dveh predavanjih.

Na predavanju o digitalizaciji javne gozdarske službe v Sloveniji je Miha Varga, vodja projekta na ZGS, poudaril, da družbene in podnebne spremembe ter različni interesi deležnikov, zahtevajo učinkovit nadzor in odzivno ravnanje z gozdovi. Z naprednimi digitalnimi orodji in tehnologijo želijo doseči napredek v nadzoru in pri odločanju o prihodnjem gospodarjenju z gozdovi. To pa ne izključuje uporabe sodobne terenske in pisarniške opreme ter implementacije prostorskega informacijskega sistema, ki podpira zahtevne prostorske analize in postopke upravljanja z gozdovi. Namen projekta je poenostaviti, optimizirati in izboljšati javno gozdarsko službo na vsakem koraku. Poleg tega so predstavili tudi smernice za razvoj aplikacije, imenovane E-gozd, ki je ciljno usmerjena na uporabo s strani lastnikov in upravljalcev gozdnih površin ter jim omogoča boljši vpogled v  zgodovino gospodarjenja z gozdovi.

Vodja službe za informatiko na ZGS, Žiga Lipar, je na predavanju o prenovi gozdarskega informacijskega sistema za projekt e-Gozdarstvo poudaril potrebe po prenovi in modifikacijah obstoječega sistema, z uporabniku prijaznimi e-storitvami. Prenova vključuje tudi integracijo med različnimi notranjimi in zunanjimi sistemi, osrednji del pa se navezuje na digitalne rešitve za podporo strokovnemu delu, dokumentnemu sistemu, podatkovnemu skladišču in podatkovni analitiki. Eden izmed ključnih delov projekta zajema izobraževanje in strokovno usposabljanje uporabnikov. Digitalizacija gozdarstva se zdi na tej točki ključna za uspešno reševanje izzivov, ki se pojavljajo na tem področju v sodobnem svetu.

Ana Mari Vajde

zadnji prispevki